Only we have to decide, what we shall do with the time which is given do us.

Charles Dickens - David Copperfield

26. listopadu 2005 v 10:35 | Gawaen |  Referáty o knihách
David Copperfield
David Copperfield přichází na svět za podivných okolností. Ten pátek se u nich doma objeví sestra zesnulého Davida Copperfielda staršího. Zhrzená Betsy Trotwoodová si přišla pro svoji neteř, aby ji ochránila před vším zlým, ale narodí se kluk David a zklamaná Betsy zmizí.

Malý David je se svou matkou a služkou Peggotkou šťastný. Tráví spolu večery u krbu a je jim dobře. Davidova matka se ale občas zdrží u sousedky a jednoho dne s u nich objeví pan Murdstone. Peggotka Davida vezme ke svým příbuzným a stráví zde krásných 14 dní.
Po návratu se věci změní. Příkrý pan Murdstone si Davidovu matku vezme za ženu a k nim do domu si pozve svou sestru Janu. Davidovi skončí pohádka. Při domácí škole se za přítomnosti svých nevlastních příbuzných nedokáže soustředit a trápí se. Začne číst knihy po svém vlastním otci a nachází v nich útěchu.
Jednoho dne se pan Mudrstone rozhodne, že Davida napraví bitím a David ho v sebeobraně pokouše. Kvůli tomuto incidentu je poslán do internátní školy v Londýně. Zde si nalezne nové přátele. Nejraději má nejchytřejšího Steerfortha, který se mu stane ochráncem a on mu za svou přízeň vypráví o dobrodružných knihách, které četl.
V pololetí přijede domů na prázdniny. Doma se toho dost změnilo, narodil se mu bratříček a jeho matka začíná chřadnout. Přísní Murdstonovi ho hned po prázdninách pošlou zpátky do školy.
Ve škole se neděje nic zvláštního dokud si ho jednoho dne nezavolá ředitel školy Cr………….. David se dozví, že jeho milovaná matka umřela, je zdrcen a okamžitě se vrací domů na pohřeb. Po obřadu dostane Peggotka výpověď naposledy vezme Davida na návštěvu k příbuzným. Cestou se sblíží s kočím panem …… . David ji přesvědčí, že mu nebude vadit, kdyby se vdala. David se vrátí domů a pan Murdstone ho nechá zaměstnat u své firmy v Londýně.
Davidovi se v Londýně nelíbí. Bydlí s rodinou M…………… , ke kterým přilne. Ale pan M…………… je neustále zadlužen a věřitelé na něj tlačí, až ho nakonec nechají zavřít. Celá jejich rodina se přestěhuje do vězení a Davidovi najdou pokojík blízko věznice, aby za nimi mohl chodit.
Pan M…………… je velmi chytrý muž, z vězení se dostane a odjíždí na venkov, kde chtějí začít nový život. David zůstane v Londýně a rozhodne se, že uteče za svou tetou Betsy. Sbalí si kufr a snaží se najít někoho, kdo by mu ho dovezl do Doveru za tetou. Mladý vozka ho podvede a uteče i s jeho kufrem a penězi. Zoufalý David se vydá na cestu pěšky a spí pod širákem.
Nouze ho donutí prodat některé oblečení, a proto ke své tetě dorazí zubožený a otrhaný. Betsy je šokovaná, ale postará se o něj. Ráno se David dozví, že jeho teta napsala jeho adoptivnímu otci a je znepokojený. Pan Murdstone dorazí po několika dnech i se svou sestrou a snaží se Davida odvést. Naštěstí ho teta nedá, pana Murdstona prokoukne a vyprovodí ho ze dveří se vší parádou.
David se konečně dostane k milým lidem, kteří ho budou mít rádi a začíná nový život s novým jménem po tetě Trotwood Copperfield.
Tato kniha mě zaujala, hlavně tím, že autor vše popisuje z pohledu Davida. Dokázal mě rozplakat, když se Davidovi křivdilo a měla jsem upřímnou radost, když bylo spravedlnosti učiněno zadost a malý kluk opětovně našel lásku a štěstí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Krmič Krmič | E-mail | 19. prosince 2005 v 10:27 | Reagovat

Hukot

2 Alena Alena | 3. ledna 2006 v 17:12 | Reagovat

Ale tím příběh nekončí, že... co třeba pár slov o Agnes a konci knihy?!

3 kfgc hf c  nhfcrx n, bfxcur kfgc hf c nhfcrx n, bfxcur | E-mail | Web | 16. ledna 2006 v 16:33 | Reagovat

hlmnkhl.jmnmjnm. jmn kbbbbbbbbbbbbbkbhbb  vjgb  bgb fcnv hfvc fgcfvvggfff rfb r f f  f fžudržb uzfd ted rtve sdvuýeds fsfssjcfh cvhfc hvf czhkfcxhfdzx vfhbfc dx cdgxtdx dx dcg ndfx nhdfx fhdx bjnfdx hd jdyxdx dxgdfxgxgxgxgx c fcrdz daabb caabb iaaghbhhb tf iztf ororok orebuch

4 ArXarian ArXarian | 27. listopadu 2006 v 13:35 | Reagovat

Hmm tak zrovna z tohodle mám referát... snad mi tvoje práce pomůže...

5 zesnulý zesnulý | 31. května 2007 v 20:53 | Reagovat

vytaj.ja som marcipan

6 Radushkaaa Radushkaaa | 12. října 2008 v 12:41 | Reagovat

Já jsem četla knížku,která už nemá pokračování,ale některé knížky to mají,jsou různé druhy knížek...některé jsou asik na dva díly...taky jsem to četla jen podsud a dál nic nevím...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama