Only we have to decide, what we shall do with the time which is given do us.

Jan Neruda - Malostranské povídky (Pan Ryšánek a pan Schlegl)

26. listopadu 2005 v 10:51 | Gawaen |  Referáty o knihách
Malostranské povídky
Pan Ryšánek a pan Schlegl
V restauraci U Štajniců se už odnedávna schází malostranská smetánka. Mezi jedny z nejstálejších hostů patří pan Ryšánek bývalý obchodník s kanafasem a pan Schlegl bývalý obchodník se železným zbožím. Tito dva staří pánové proti sobě chovají velkou zášť. Důvodem je, že se oba zamilovali do stejné ženy.

Oba sedávají u jednoho stolu v restauraci U Štajniců. Na protest tomu druhému mlčí. Tak to trvá už po několik let. Jednoho dne pan Ryšánek nepřijde, protože onemocní zápalem plic. Pan Schlegl je společenštější a veselejší než obvykle.
Pan Ryšánek je nemocný několik měsíců, ale ze své nemoci se uzdraví. Když se opět přijde podívat do restaurace, všichni ho vítají, všichni, kromě pana Schlegla. Opět spolu sedí u stolu a dál trvalá jejich mlčení.
K jejich stolu přijde hospodský, přivítá pana Ryšánka a nabídne mu Ryšánkovi tabák. Ryšánek zjistí, si zapomněl svůj tabákový váček doma a pošle pro něj pomocníka. V tu chvíli se stane něco opravdu neočekávaného. Pan Schlegl mu nabídne svůj tabák. Mezitím se pomocníček vrátí i s váčkem, ale oba muži spolu rozmlouvají celý večer a jejich nenávist se rozplyne v minulosti.
Pan Ryšánek
Je oproti Schleglovi starší. Kdysi býval blondýn, ale dnes má vlasy prokvetlé stříbrem. Často stůně. Nosí brýle a jeho bílé tváře kontrastují s červeným nosem.
Zdá se mi jako hodný, zakřiknutý pán, snad proto, že je fyzicky slabší, i když dokáže nenávidět stejnou měrou.
Pan Schlegl
Je to úplný opak pana Ryšánka. Je zavalitý a více energický, nejspíše proto, že je mladší. Jeho vlasy obsahují stopy po černé barvě a jeho kůže má narůžovělý nádech.
Zdá se mi tak trošku zahořklý. Musím říct, že mě zaskočilo, že to byl právě on, kdo učinil první krok ke smíření obou mužů.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 lola_el lola_el | Web | 27. května 2014 v 18:55 | Reagovat

dobře ty

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama