Only we have to decide, what we shall do with the time which is given do us.

Jaroslav Vrchlický

26. listopadu 2005 v 10:49 | Gawaen |  Referáty o knihách
Píseň Emigranta
Muž běduje nad tím, že odešel ze své domoviny. Stýská se mu po jeho vesnici, po jeho práci na rodinném pozemku. Nechal tam svou bibli, matčin hrob a opustil svou rodnou zem. Jeho majetek sebrali a dali někomu jinému. Chvíli lituje, že netrpěl pod nadvládou a radši utekl, ale nakonec mu dojde, že žil svobodně a je o tom přesvědčen.

Balada o smrti Jana Koziny
Po vesnicích se šíří zlá novina: Jan Kozina bude popraven.
Na plzeňském náměstí se shromáždili páni, kteří ho odsoudili k smrti a kat, který má rozsudek vykonat. Lidé, kteří byli přinuceni sledovat popravu jen skláněli hlavy a mlčeli. Jan Kozina k nim promlouvá. Mrzí ho, že mlčí a sklánějí se, místo toho aby byli svobodní. Pohrozí Lamingenovi a vyzve ho na boží soud. Pak kat vykoná své dílo.
Přes Šumavu se šíří zlá novina: Jan Kozina byl popraven.
"Však rok a den to pouze jen,
Bůh tak to však nenechá!
Na věčný soud jde Lamingen,
to naše útěcha"
Matyáš Ulický
Matyáš Ulický, kněz, který chtěl pomáhat ubohým sedlákům, stojí před popravou a svíjí se v podivných křečích. Kat ho začne poutat ke skřipci. Matyáš se náhle uklidní a začne mluvit k lidu. Má vizi. Je v pekle a vidí co Bůh nachystal pro hříšníky. Vidí bránu do pekla, všechnu bídu, hlad a utrpení. V jeho snu se objevuje Satan s karabáčem, který trestá nezbednou chasu. Ze začátku jej jeho trýznitelé nechají mluvit. Ale jakmile se zmíní o mrtvých vysoce postavených pánech, kteří se smaží v pekle za své hříchy, hejtman mu nejprve nechá useknout pravou ruku. Kněz pokračuje a nechá si useknout i levou, následně ho natáhnou na skřipec. Nakonec mu vytrhnou jazyk, aby přestal mluvit. Kněz je tím odrovnán, z posledních sil dořekne poslední větu a umírá.
V těchto básních mě zaujalo to hrdinství a vlastenectví, síla bojovat proti většině a kvůli své pravě i zemřít. Dále se mi na nich líbilo, že jsou hezky zrýmované a dobře zapamatovatelné.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 baryi baryi | E-mail | 9. ledna 2007 v 21:13 | Reagovat

je to nejvíc na howno.....a mas blby hodnoceni.....dycky to skoci z 147 na 162(je uplne mimo misu)

2 Knihomol Knihomol | 12. května 2007 v 22:00 | Reagovat

Máte tady hovno!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama