Only we have to decide, what we shall do with the time which is given do us.

Karolína Světlá

26. listopadu 2005 v 10:46 | Gawaen |  Referáty o knihách
Vesnický román
Antoše Jírovce všichni považují za hodného, pracovitého, poctivého a slušného člověka, kterým také bezesporu je. Už jako malému chlapci mu umřel otec. Jeho maminka Jírovcová byla hodná paní, která si stála na svých pravdách a rozdávala moudra svému synovi. V rodině neměli moc peněz, a proto ho jeho maminka už jako malého hocha poslala do služby k rychtářům.

Antoše si zde velice oblíbili, protože byl velice pracovitý, neodmlouval a byl skromný. Na statku ho měli jako vlastního syna, jelikož se rychtářovic narodila jen dcera Marjánka. Antoš dorostl stal se na statku pacholkem. Všichni ho tím více uznávali. Když Marjánka dorostla věku na vdávání provdala ji rychtářka za hamižného mlynáře.
Když se rychtář roznemohl a umřel, přijel zeť a začal se domáhat práva na rychtářovic statek. Rychtářka zdrcená smrtí svého manžela mu odkývala všechno co si řekl. Rychtářka dostala svůj výminek a měla v klidu dožít. Když ale její zeď prodal rychtářovu oblíbenou krávu, kterou si rychtářka chtěla nechat, otevřely se jí oči. Uviděla, že jí zeť využil. Okamžitě se vydala na cestu do města.
Cestou se stavila u hrobu svého manžela, kde nalezla Antoše. Tu ji popadla myšlenka a namluvila si mladého Antoše, kterého chtěli naverbovat na vojnu. Rychtářka si dále pospíšila do města, našla notáře a změnila závět svého muže. Antoš mezitím vše oznámil své matce. Jírovcová je zklamaná a před rychtářkou ho varuje, ale slovo už musí dodržet.
Antoš a rychtářka se vzali, lakomý zeť se svou ženou odešli zase zpátky do mlýna a začalo světlejší okamžiky jejich manželství. Antoš svou ženu miloval, stejně jako ona jeho. Narodili se jim dva syni a všechno se zdálo dokonalé, dokud rychtářka nezačne bezdůvodně žárlit, je mladý začíná teprve rozkvétat a ona zatím stárne. Antoš je smutný, že mu jeho žena nevěří a začne to mezi nimi jiskřit. Na posvícenskou už se už Antoš neudrží a s rychtářkou se vážně pohádá. Snaží se se s ní usmířit, ale rychtářka nechce. Lidé začnou tušit, že se u nich na statku hádají a začínají si o tom šuškat.
Antoš už nemá síly vzdorovat a chce odejít do světa. Jde si k hospodskému půjčit peníze. Hospodský mu je půjčí a zatáhne ho sebou na stínání kohouta. Ani jednomu z připravených hochů se to nepovede a všichni prosí Antoše ať to zkusí, tomu se to ale také nezdaří. Nakonec se tu objeví dívka Sylva, která strčí všechny hochy do kapsy, vysměje se jim a kohouta zabije. Antoš jí chytne a ta ho pořeže nožem.
Antoš si z toho nic nedělá a vydává se do světa, vydělávat peníze. Sylva je mezitím zavřena do šatlavy za urážku kluků z vesnice. Když to rychtářka vidí nabídne ji službu, protože si myslí, že to může být dobrá bojovnice proti Antošovi. Sylva Antoše skvěle zastoupí a v hospodářství všechno funguje.
Antoš se mezitím stane dobrým obchodníkem s koňmi. Vrátí se domů a celou dobu je zavřený ve své světničce a něco tam počítá. Rychtářka mu na truc odveze děti k příbuzným, aby se s nimi nesetkal. Sylva je má být prostředníkem mezi rychtářkou a Antošem. Dále je pověřena, aby Antoše sledovala. Antoš po ní pro rychtářku nechal vyřídit, že jí všechny peníze vrátí, že má svůj obchod s koňmi a dá jí pro rychtářku peníze. Sylva je překvapena, protože jí rychtářka namluvila, že je zlý a přetvařuje se.
Antoš zase zmizí do světa. Obchody se mu daří, a proto se vrátí na jedny vánoce opět domů. Pro syny nese dárky a těší se jak ho budou vítat. Ale jakmile dorazí do vesnice, všechno je smutné a tak raději zamíří k matce do hor. U matky na něj čeká překvapení. Nejen že jsou u ní jeho syni, ale i Sylva. Antoš pozná její dobrosrdečnou povahu, celý večer si spolu povídají a zamiluje se do ní.
Přišlo jaro a Antoš se opět vrátil domů. Našel zde však své kluky nemocné neštovicemi. Rychtářka odjela za příbuznými a nechala své děti na hlídání Sylvě která se o děti při nemoci stará. Antoš se neštovicemi také nakazí a je blízko smrti. Sylva s jeho matkou se o ně celou dobu starají. Antoš i děti se uzdraví a Antoš se rozhodne svou ženu opustit a vzít si Sylvu.
Antoš se vydá za hospodským nynějším rychtářem, vysvětlí mu svůj plán a jede za obchodem do města. Rychtář nechce riskovat počestnost vesnice a pošel Jírovcovou, aby mu domluvila. Jírovcová ve městě najde Antoše. Antoš se nechce nechat přesvědčit.
Sylva se vydá Jírovcové naproti a čeká na ní na křižovatce u kříže. Najednou se ke křížku začne blížit divná osoba, která přeříkává pozpátku motlitby. Sylvě to nedá a podívá se, že na kříží stojí rychtářka a kleje, aby se jí Antoš vrátí. Sylva se neudrží a vykřikne, že se Antoše vzdává. Z toho se obě leknou a padnou k zemi jak mrtvoly. Rychtářka umře, ale Sylva má tuhý kořínek a z mrákot se probere.
Antoš a Sylva mají tedy volnou cestu ke štěstí, ale Sylva je věrná slibu, který rychtářce u kříže dala a odejde z vesnice do Prahy. Antoš je od té doby duševně strádá, velmi rychle zestárne a umře chvíli po své matce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama