Only we have to decide, what we shall do with the time which is given do us.

Nejznámější hrady České republiky

15. listopadu 2005 v 18:35 | Gawaen |  Historie

Buchlov

Významný královský hrad vznikl na skalnatém hřebeni výhledového kopce v oblasti Chřibů kolem poloviny 13. století.
Od počátku 19. století do konce druhé světové války bratři Berchtoldové proměnili část hradu v muzeum, přístupné již v polovině 19. století veřejnosti.

Český Šternberk

Raně gotický hrad byl založen před polovinou 13. století rodem Šternberků. Roku 1467 dobyli hrad vojáci krále Jiřího z Poděbrad. Později byl rozbořený hrad pánům ze Šternberka vrácen a ti ho při náročné obnově rozšířili a zabezpečili mohutným opevněním. V průběhu těchto přestaveb téměř zmizela původní členitá silueta hradu.

Helfštýn

Původně nevelký hrádek bez věží založil po roce 1306 loupeživý rytíř Friduš z Linavy. Zabavený hrad si noví majitelé podstatně rozšířili různými přístavbami a především mohutným opevněním. Účinnost opevnění dokazuje, že hrad nebyl nikdy dobyt.
Z kulturních akcí, pořádaných každoročně na hradě, získalo mezinárodní věhlas setkání uměleckých kovářů

Karlštejn

Hrad, jehož postavení mezi českými hrady je výjimečné, a to nejen historickým významem, ale i jeho mohutností a architekturou.
Založil jej roku 1348 český a římský král Karel IV. Třebaže chátrání hradu v 18. století pokračovalo, uvědomovali si i habsburští panovníci historický význam Karlštejna. Císař František II. i jeho syn Ferdinand proto nechali nejvíce postižené části opravit Dnešní podobu získal Karlštejn při puristické úpravě v letech 1887-1899.

Kost

V krásném prostředí Českého ráje, uprostřed pískovcových skal, se nachází středověký hrad Kost. Vznikl kolem poloviny 14. století a jeho stavebníkem byl Beneš z Vartemberka, zmiňovaný zde již roku 1349. Hrad dostavěl na konci století jeho syn Petr. Silueta Kosti se vzácnou shodou okolností již od této doby nezměnila.

Křivoklát

Hrad Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů, jehož počátky sahají do 12. století. Za panování Přemysla Otakara II. a Václava II. vznikl rozsáhlý, velkolepý královský hrad, jenž byl výrazně přestavěn Václavem IV. a později velkoryse dobudován Vladislavem Jagellonským.

Hrad Loket

V nevelké vzdálenosti od proslulých západočeských lázeňských míst leží starobylé město Loket, jemuž dominuje mohutná stavba středověké hradní pevnosti, založené někdy ve 12. století. Zato hrad ztratil mnoho ze svého významu. Byl využíván převážně jen jako velké skladiště a po roce 1822 se stal i vězením.

Pernštejn

Pernštejn, skrytý v lesích východního okraje Českomoravské vrchoviny, patří k nejvýznamnějším a nejkrásnějším moravským hradům. Od poloviny 13. století byl sídlem rodu pánů z Pernštejna, který dlouhá staletí hrál důležitou roli v politickém dění českého království. Gotický hrad byl až do poloviny 16. století několikrát přebudován a především rozšiřován.

Pražský hrad

Počátky historie Pražského hradu sahají až do poloviny 9. století, kdy se stal sídlem rodu Přemyslovců. Do počátku 14. století vyrostla v areálu Hradu řada paláců vládnoucích knížat a později českých králů a rovněž paláce biskupů a sakrální stavby, toto vše chráněno mohutným opevněním. Roku 1344 položil král Karel IV. základní kámen katedrály svatého Víta a povolal k její stavbě francouzského architekta Matyáše z Arasu, po jeho smrti mladého Petra Parléře (roku 1356).
V dnešní době jsou historické objekty Pražského hradu ve správě Kanceláře prezidenta republiky. Během dlouhé doby svého vývoje se katedrála sv. Víta stala symbolem duchovní i hmotné identity českého národa, neboť v jejích zdech jsou ukryty dávné symboly české státnosti, kultury a historie.

Trosky

Hrad založil ve druhé polovině 14. století Čeněk z Vartemberka. V roce 1424 nedobyli Trosky husité, později (roku 1469) se to však podařilo královskému vojsku Jiřího z Poděbrad. Po vypálení hradu císařským vojskem, které odtud v roce 1648 vypudilo Švédy, se v osudech hradu pomalu naplňovala sudba skrytá v jeho jménu. Přesto i dnes zbytky jeho věží (vyšší zv. Panna a nižší zv. Baba) dominují z čedičových skal velké části Českého ráje.

Zvíkov

Ostrov, vypínající se nad soutokem řek Vltavy a Otavy, lákal svou polohou k osídlení již v předhistorické době. Před rokem 1234 zde král Václav I. založil hrad, ale stavební rozvoj Zvíkova je spojen se jménem Přemysla Otakara II. V 17. století nejslavnější období hradu skončilo a po roce 1648 začal Zvíkov chátrat. K rozsáhlejším opravám hradu došlo po roce 1881 a pak znovu zhruba o sto let později.

Zdroj: www.zamky-hrady.cz

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hater Hater | 12. května 2015 v 12:01 | Reagovat

Blbá stránka a není užitečná

2 preachy preachy | Web | 18. června 2015 v 12:20 | Reagovat

online pujcky planá nad lužnicí :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama