Only we have to decide, what we shall do with the time which is given do us.

Walter Scott - Ivanhoe

26. listopadu 2005 v 10:47 | Gawaen |  Referáty o knihách
IVANHOE
Gurth pasáček vepřů se svým věrným přítelem šaškem Wambou pasou stádo. Cestou narazí na nechvalně známého převora Aymera z Jourvaulx a templáře Briana de Bois-Guilbert, kteří míří k hradu Cedrika. Wamba mu sice špatně poradí kudy na hrad, ale vážení pánové potkají poutníka, se kterým společně dojdou do hradu.

Cedrik všechny pocestné přijme a pozve je dovnitř, ačkoli nerad, protože je to zarputilý Sas, který nesnáší Normany. Večeře se účastní i překrásná Rowena, schovanka Cedrika, protože se chce dovědět o bojích v Palestině. Večeři přeruší příchod Žida Izáka z Yorku, který puštěn kvůli bouři. Neznámý poutník se dostane do sporu s templářem Brianem velkém hrdinovi Svaté války Ivanhoovi. Templář Ivanhoa veřejně vyzve na souboj. Rowena Ivanhoa zastoupí a stvrdí Brianův slib.
Večeře je u konce poutník se jde spát a dostane pokojík vedle Žida a Gurtha. Těsně před rozedněním upozorní Izáka na nebezpečí a společně pomocí pastýře utečou zadním východem. Izák za záchranu svého života poradí poutníkovi, kde sežene brnění a koně na rytířské klání v Ashby.
Turnaje se účastní i princ Jan z Anjou, který sem přijel kout pikle proti svému bratru Richardovi Lví srdce. Turnaj začal a pět rytířů vyzyvatelů zatím nenašlo přemožitele. Náhle se ale objeví neznámý Vyděděný rytíř, který porazí rytíře vyzyvatele a stane se vítězem prvního dne her a jako svou královnu Krásy a Lásky pro následující den zvolí Rowenu.
Druhý den se postavily dvě skupiny rytířů pod vedením Vyděděného rytíře a templáře proti sobě. Vyděděný rytíř vyhrál za pomoci Černého rytíře. Ten byl vyhlášen vítězem druhého dne turnaje, ale zmizel stejně tiše jako se objevil. Druhý nejlepší byl Vyděděnému rytíř, a proto mu Rowena předala výhru. Vyděděný rytíř byl zraněn a u jejích nohou omdlel.
Zjistilo se, že Vyděděný rytíř byl Ivanhoe, zavržený syn Cedrika Sasa, protože se přidal ke králi Richardovi na pouti do Svaté země. Ve chvíli, kdy byly všichni překvapeni, Ivanhoovo tělo nechala odnést krásná Rebeka dcera Izáka z Yorku. V jejich domě ho ošetřila a druhého dne se všichni tři vydali na cestu do Yorku. K princi Janovi dorazí další zpráva: král Richard uprchl z vězení! Jan klání rychle ukončil, aby se mohl sejít s proti-richardovší šlechtici.
Cedrik, Rowena, jejich příbuzný Athelstan a služebnictvo se rozjeli na Cedrikův hrad. Při projíždění lesem narazili na opušené cestující. Rebeku a Izáka, kteří převáželi nemocného na nosítkách. Rowena se nad nimi slituje a nabídne jim ochranu. Družina se sice rozroste, ale stejně se neubrání oddílu převlečených zbojníků vedených de Bois-Guilbert a de Bracym, který si myslí na sličnou Rowenou. Wamba uteče. Ale zbytek skupiny lupiči zajmou a unesou na Front-de-Boeufůf hrad.
Wamba, který v lese potká zběhlého Gurtha, se setká s náčelníkem zbojníků lučišníkem Locksleym. Ten svolá svoje lidi na boj za osvobození Cedrika. Černý rytíř se zatím zatoulal do staré poustky, ke přebývá statný kaplan z Copmanhurstu. Z kaplana se vyklube veselý společník. V největším veselím však přichází Locksley a kaplan a Černý rytíř mu přislíbí svou pomoc. Vojsko zbojníků oblehnou Front-de-Boeufůf hrad.
Mezitím Front-de-Boeuf vymáhá z Žida Izáka. De Bracy se uchází o lásku Roweny a Brian se chce silou získat krásnou Rebeku. Všichni jsou vyrušeni obklíčením hradu. Sejdou se a zjistí, že nemají šanci uniknout a začnou vyjednávat. Nechají poslat pro kněze z tábora útočníků, aby dal poslední požehnání Cedrikovi a Athelstanovi, které chtějí pověsit. Místo kněze přijde převlečený Wamba a vymění se s Cedrikem, který uprchne z hradu.Zbojníci hrad dobijí, za pomoci uvězněné Ulriky, která hrad podpálí. Front-de-Boeuf je zabit, de Bracy zajmut a Brian upláchne a unese Rebeku.
Černý rytíř najde Ivanhoa a následně propustí de Bracyho ze zajetí. Cedrik a jeho družina truchlí pro ztrátu Athelstana a vezou ho do jeho hradu Coningsburgu na pohřeb. Volný de Bracy okamžitě běží varovat prince Jana, protože Richard už je v Anglii a Jan na svého bratra pošle zabijáky.
Černý rytíř odveze Ivanhoa k mnichům a sám se vydá na pohřeb Athelstana. Ivanhoe ho přes zákaz následuje. Černý rytíř je přepaden vrahy, ale díky zásahu zbojníků, je zachráněn. Černý rytíř na sebe prozradí, že král Richard Lví srdce. Ivanhoe ho dostihne a společně pokračují dál.
Všichni v Coningsburgu truchlí. Cedrik přijme Richard a Cedrik mu nabídne cokoli, aby se odvděčil. Cedrik Ivanhoovi na přání Richarda odpustí. Náhle nastane něco nečekaného v pokoji objeví původně mrtvý Athelstan, který byl jen omráčen a zruší Rowenin slib k němu.
Brian odvezl Rebeku do svého komturství Templestowe. Izák svou dceru hledá, dorazí do Templestowe a sám prozradí velmistrovi Lucasovi Beaumanoire, že jeho dcera zavřená v komturství. Beaumanoire ji nařkne z čarodějnictví, protože prý začarovala Briana. U soudu se Rebeka brání a nakonec využije práva templářů a nechá se zastoupit rytířem, aby v souboji obhájil její nevinnu.
Ivanhoe s Richardem najednou zmizí. Musí se ještě utkat s de Bois-Guilbertem a zachránit Rebeku. Ivanhoe dorazí na poslední chvíli a utká se s templářem Brianem. V boji oba sletí z koně, ale Ivanhoe vyhraje, protože Brian při pádu umře. V ten okamžik přijíždí král Richard s vojsky svých věrných podaných šlechticů.
Ivanhoe a Rowena se vezmou. Rebeka se svým otcem odjedou do Španělka za svými příbuznými. Gurth se stane svobodníkem. Princ Jan odjíždí za matkou, protože jeho plány jsou zmařeny. Normané a Sasové se pomalu přátelí a Richard je dobrým králem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama