Only we have to decide, what we shall do with the time which is given do us.

Petr Bezruč - Slezské písně

11. prosince 2005 v 15:17 | Gawaen |  Referáty o knihách

Slezské písně

Jen jedenkrát

Země na severu, kde nikdy nesvítilo slunce, kde žijí lidé mlčenliví, smutní. V jeden den zde svitlo slunce a vyděšený národ se schoval do svých obydlí a zavalil vchody. Slunce roztavilo led a nechalo na zemi vyrůst květy. Když Slunce neslyšelo žádnou odezvu, zase se odvrátilo a už se sem nikdy nevrátilo. Když lidé odvážili ven, viděli vlahou zemi a květy. Už bylo pozdě na to obrátit se ke Slunci.

Jen jedenkráte kolem něj šla láska. Měla podobu dívky s černými vlasy, zalichotila mu. On jí však hrubě odvrhl, protože byl tvrdohlavý a hrdý. Vyhnal ji od sebe. Pak, když o ni stál, už byla vdaná za jiného.
Nikde není psáno, že člověk dostane druhou šanci. Někdy se stanou věci, které nemůže vrátit ani kdybychom chtěli. Bezruč možná svou lásku odvrhl, protože se bál, že umře nebo měl pocit, že musí ještě něco důležitého vykonat, ale stejně by bylo rozhodnutí na ní, jestli s ním zůstane. Mohl se jí svěřit.

Chycený drozd

Strýc byl ptáčníkem, chytal drozdy. Samičky pouštěl a samce prodával kvůli jejich zpěvu. Zestárl a rozhodl se, že si ke stáří ptáčka nechá. I pak k němu přišel synovec a ptá se ho, zda to není samička. Starý ptáčník se naň ohradí. Svoje řemeslo provozuje přece dlouho. Pak po letech ho zase synovec navštíví a drozd nezpívá. Strýc uzná svoji chybu, ale i tak si ptáčka nechá, aby s ním dožil.
Stejný osud postihne i básníky. Vyšlou svoje básně napospas světu, ukryjí do nich svůj žal, smutek, zklamání z lásky, samotu. Pak už jim nezbude nic. Co jim dá úspěch a sláva, které jsou tak pomíjivé? Opravdu skoro nic.

Markýz Géro

Markýz Géro, pán Slezska, nemá rád Čechy a češtinu ještě více. V Polsku najímá vrahy, aby odstranili nepohodlné. Je jedno jestli je to kněz, který káže česky nebo učitel, kteří tak učí. Pro ostatní pány se přetvařuje, dělá, že má lid od Těšína rád, ale jen ho využívá. Pro Poláky samý úsměv a pro ně bič, trny, lopotu. Ale postaví se proti němu, radši zemřít než se podrobit. Svrhnout Markýze Géra z koně!!!

Úspěch

Proč Praha chválí, když nechápe? Proč kritika opěvuje, když nerozumí? Proč nikdo nevěří, že se ty věci staly a že ti lidé žili? Proč se ti z toho tmavého kraje nepostaví? Proč si národ hrdě nejde za svým cílem? Bezruč by k tomu ještě zpíval a pochopili by všichni, zpíval by dobře.

Kyjov

Vždy veselo bývá v Kyjově. Hoši i děvčata v krojích se chodí bavit. Horká krev a prudká povaha, nenechají se urážet a ovládat. Žijí bez pána. Vesele si pijí a těší se ze života.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 smíšek smíšek | 12. prosince 2006 v 16:52 | Reagovat

čauky jmenuju se Ernest..je mi 03 a jsem rád že sem se tu ukázal..schází mi kotník a proto se obracím na va

2 Domč Domč | 12. ledna 2009 v 18:14 | Reagovat

je to tu gooooood

3 Marcusisold Marcusisold | E-mail | Web | 22. března 2019 v 15:36 | Reagovat

Создание волокон из расплавленных синтетических полимеров начало развиваться в государствах с развитой индустрией в 1940—1970-х годах. В данный этап эти волокна только отчасти подменяли естественные, применялись в качестве добавки. Первым этим волокном был нейлон. Его придумал работник фирмы Дюпон Уоллес Карозерс в 1935 году. Свежий ткань выделялся особенной крепостью и мелкими расходами на создание, проворно купил известность. С 70-х годов минувшего века создание синтетики крепко увеличилось, и http://textile.wikidot.com/ холст из синтетических волокон стал обширно использоваться в качестве автономного материала. Совместные свойства и выдающиеся качества синтетических волокон и тканей всякого облика: прочность; стабильность к влиянию микробов и микроорганизмов; износостойкость; несминаемость. Дефектами считается то, собственно что волокна дурно втягивают воду и крепко электризуются.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama