Only we have to decide, what we shall do with the time which is given do us.

Erich Maria Remarque - Na západní frontě klid

5. března 2006 v 16:23 | Gawaen |  Referáty o knihách
Na západní frontě klid
Pavel Bäumer narukoval k Německé armádě na začátku 1. světové války stejně jako jeho spolužáci ze třídy Albert Kropp, Müler, Leer a spolu se Stanislavem Katczinskim, Haiem Westhusem, Deterdingem a Tjadenem tvoří zdravý základ druhé roty.

Z fronty se vrátila jen polovina roty. Čeká se na nové posily na doplnění roty. O nohy přišel i Kemmrich a leží v nemocnici. Jedou se za ním podívat. Je to hrozný pohled, když ví, už moc dlouho žít nebude. Když se vrátí povídají si o tom, proč do války šli jak je Kantorek, jejich učitel, narukovat přemluvil, vzpomněli si i na Himmelstosse, který velel jejich mužstvu při výcviku. Přemýšlí co by si tak o nic asi mysleli.
Čas v barácích v relativním bezpečí už skončil. Vydávají se na frontu opravovat zákopy. Cestou nazpátek na ně však zaútočí a to nejen palbou, ale i plynovými granáty. Jako ostřílení vojáci se z toho vylížou a vrací se do ubikací.
Zde se dozvěděli že Himmelstoss se má připojit k jejich rotě. Připraví mu hezké přivítání. Tak jak on je dusil na cvičišti a nutil je dělat podřadné a nesmyslné rozkazy. Jemu se dostává vřelého přijetí. Tjaden s Kroppem dosali vězení za urážku velitele. Katcza navrhl, že si půjdou sehnat něco k snědku. Pavel s potížemi ukradne husu a spolu ji upečou.
Jedou znova na frontu tentokrát to vypadá na delší dobu. Roste v nich napětí a bezohlednost vojáků. Zákopy jsou permanentně pod bubnovou palbou. Jakmile se setmí vyrážejí na útok proti Francouzům. Dokonce se dostanou k nim do zákopu a vezmou jim tam jídlo a vrátí se zpět do zákopu na několik úmorných dní a nocí. Nazpátek se jich vrátí jen 32 ze 150.
Čekají na nováčky, aby jim doplnili rotu. Pavel, Leer, Kropp a Tjaden potkají 3 děvčata na břehu řeky. Vydají se za nimi až v noci, kdy s nimi za chleba a salám stráví noc.
Pavel dostává dovolenou a jede domů do Dolbenu. Setkání s rodinou ho naprosto uzemní. Jeho maminka má rakovinu. Nejvíce ho ale pobaví, když vidí Kantorka jak jako domobrance. Čekají ho ale i smutné povinnosti, když musí oznámit Kemmrichovu smrt jeho matce. Po dovolené se Pavel dostane k cvičnému táboru a pak zpátky k rotě.
Na frontě se Pavel přihlásí jako průzkumník a dva dny s nemůže dostat nazpátek. Nepřítele, který spadne k němu do úkrytu ubodá, ale nepřítel chrčí ještě dlouho a Pavel se z toho může zbláznit. Má ale štěstí s kamarády se sejde.
S kamarády dostali za úkol chránit vesnici, kde si však z nalezeného udělali vynikající hostinu. Sice je při tom málem rozstříleli, ale najedli se opravdu dosyta. Kromě jídla, zde našli i spoustu věcí. Jako trofej si odvezli postel. Cestou je však sestřelí nepřítel.
Pavel a Kropp se oba dostanou do nemocnice. Mají prostřelenou nohu. Avšak Kropp je na tom hůř. Z nemocniční postele se dostanou vlakem do klášterní nemocnice, kde o ně pečují přímo kálovsky. Pavel začne zase chodit, ale Kropp ten přišel o nohu a nejradši by se zastřelil. Pavel se vrátí zase na frontu.
Deterding zběhl a skončil někde u soudu. Jejich velitel byl zastřelen, když zachraňoval svoji jednotku. Zbyl už jenom Katcza a Pavel. Jsou spolu na frontě. Nepřátele je drtí svojí přesilou. Katczu střelí a Pavel ho odnáší na obvaziště. Katcza je bohužel mrtev, cestou koupil střepinu do týla. Pavel je z toho nešťastný.
Zvěsti o míru se pomalu začínají plnit. Pavel se někde nadýchal plynu a je na rekonvalescenci. Stojí před léčebnou a užívá si podzimu. Najednou klesá tváří k zemi, netrápí se dlouho. Padl v říjnu 1918 a na západní frontě byl klid.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama