Only we have to decide, what we shall do with the time which is given do us.

Jaroslav Hašek - Osudy dobrého vojáka Švejka...

5. března 2006 v 16:00 | Gawaen |  Referáty o knihách
Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války
"Tak nám zabili Ferdinanda," volá posluhovačka paní Mülerová na Švejka a začínají Švejkova dobrodružství z války. Švejk jde do hospody, kde si objedná černé pivo. Zde se potká s civilním strážníkem Bretschneiderem, který Švejka za pobuřování proti Císaři a válce zatkne ho a odvede na policejní ředitelství. Je předvolán k výslechu. Velitel na něj řve a Švejk se prohlásí za blba a ochotně podepíše udání.

Ráno ho odvezou do zemského trestního soudu. Odtud ho pošlou rovnou do blázince. Doktoři ho vyšetří a indikují jeho nemoc jako kreténství a prohlásí ho znovu za blba. Jen co Švejk opustí blázinec uvidí plakát, který informuje o nadcházející válce a už ho znova zatýkají, protože nabádá k vyhrané vojně.
Inspektor Braun ho nechá zavřít, další den ho vyslechne a pustí ven. Se strážníkem Bretschneiderem se na něj domluví. Bretchneider jde za ním do hospody, odkud utečou všichni hosté. Bretschneider chce po Švejkovi psa. Švejk souhlasí, že mu nějakého sežene a oba se opijí.
Švejk se vrátí domů v jeho pokoji je však už ubytovaný někdo jiný. Švejk ho probudí a pošle ho narukovat do armády. Švej ulehne spokojeně do postele a léčí si svoje revma. S Rakouskem je to horší a taky Švejk se rozhodne vydat se do války. Paní Mülerová na něho zavolá doktora, ale není to nic platné. Jede k odvodové komisi v uniformě na kolečkovém křesle a má z toho velkou slávu.
Vrchní vojenský lékař Bautze ho prohlásí za simulanta a pošle ho do nemocničního baráku posádkové věznice. Zde doktor Grünstein Švejka léčí výplachy žaludku, klystýry, aspirinem a chininem. O Švejkovi si v novinách přečte baronka von Botzenheim, která ho přijde pochválit a podaruje ho jídlem. Doktor se na své pacienty právě kvůli tomu jídlu rozzlobí a pošle Švejka před komisi.
Švejk se nakonec dostane do garnizóny. Další den následuje kázání kurátora Otta Katze. Švejk se na mši rozpláče. Kurátor se o něm domluví s auditorem Bernisem, že mu ho pošle. Švejka vedou ke kurátorovi. Strážným napovídal, že ho budou zabíjet a tak je oba zatáhl do hospody, kde se opili do bezvědomí.Když se Švejk dostane ke Katzovi. Dělá mu sluhu, domácího, chodí si za něj půjčovat peníze, opečovává ho v opici nebo s ním jezdí sloužit mši, ministroval mu.
Feldkurát Švejka prohrál v kartách a tak se Švejk dostane k nadporučíkovi Lukášovi. K panu nadporučíkovi domů přijede dáma. Chce se u nich ubytovat. Švejk ji však ubytuje až potom co dostane přímý rozkaz od pana nadporučíka. Teď ji musí poslouchat a uklízet jak si poručí. Když však přijede manžel paní Katy a odveze si ji. Švejk mezitím sežene nadporučíkovi psa. Max, se kterým si nadporučík vyjde na procházku, patří mstivému plukovníkovi Bedřichu Krausovi. Ten nadporučíka i se Švejkem chce poslat na frontu.
Švejk je dokonalým příkladem hlouposti, která hraničí s genialitou. Měl obrovské množství zkušeností a znal obrovské množství lidí a disponoval velkým množstvím bezvýznamných informací, které beze studu rozséval kolem sebe. Než se probojoval na frontu, přivedl toho umění být zbytečným za každou cenu k dokonalosti.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zemi19 Zemi19 | 11. května 2008 v 17:24 | Reagovat

Švejk je good jako sviňe!!

2 vevina vevina | E-mail | 18. ledna 2009 v 18:48 | Reagovat

Hele Svejk je good chlapik ale taky srandovni

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama