Only we have to decide, what we shall do with the time which is given do us.

Tarot

5. března 2006 v 16:11 | Gawaen |  Referátky všeho druhu
Lidské bytosti se odnepaměti snažily dozvědět se něco více o sobě, o tajemstvích života a o vlastní budoucnosti. Pro vztahy mezi lidmi je důležité umět se na sebe podívat a akceptovat to, jací skutečně jsme. Tarotové karty v tom pomáhájí celá staletí. Obrazy a symboly tarotu mohou ukázat cestu k objevení našich nejvnitřnějších myšlenek, pocitů a hodnocení.

Odkud pocházejí tarotové karty, není hodnověrně prokázáno, protože většina stop dávného tarotu zanikla ve 13. století. Tarot tak, jak ho dnes známe, vznikl až okolo roku 1600. Dřívější tarot měl jiný počet karet. Karty Velké arkány spatřily světlo světa mnohem dříve než karty Malé arkány.
Jak už jsem se zmínila, tarot lze rozdělit na karty Velké a Malé arkány. (Slovo arkána pochází z latinského arcanum, což česky znamená tajemství). Karet Velké arkány nebo také trumfů je přesně 22 a přisuzuje se jim mnohem větší důležitost. Při čtení si zasluhují velkou pozornost. Zobrazují v sobě mýtické symboly a archetypy.
Malá arkána se skládá z 56 karet. Je rozdělena na čtyři série tak, jak jsme u karet zvyklí. Žezla - kříže, meče - piky, kalichy - srdce a disky(mince) - káry. Každá série se skládá ze čtrnácti karet, deseti číselných a čtyř figur (král, královna, rytíř a kluk).
Při výkladu bychom neměli být unavení, nervózní nebo znepokojení. S kartami by se mělo hovořit v klidném, uvolněném prostředí. Můžeme je vykládat nejen sobě, ale také i dalším lidem, které osobně známe.
S tarotem se můžeme radit mnoha způsoby. Mezi nejznámější patří: magická slova cikánů, astrologický kruh, keltský kříž, hra na vztahy, dávání a příjímání, hra na rozhodování, blok, nebo si také může vybrat kartu na určitý den, měsíc atd. Důležité je však nepokládat kartám otázky s odpověďmi "ano" nebo "ne", protože tarot má spíše vysvětlovací a doplňovací charakter.
Tarotových karet bychom se neměli ptát na vzdálenou budoucnost. Nejlépe odpovídají na dotazy z období asi 3 měsíců před a 3 měsíců po položení otázky. Také význam karet je srozumitelnější, když si je můžeme spojit se současnými tématy a událostmi.
Důležité je i míchání a vykládání karet. Karty zamícháme, pak 3 krát sejmeme levou rukou (od srdce) a rozložíme do tvaru vějíře. Pak je taháme opět levou rukou a pokládáme v pořadí v jakém jsme si je vytáhli. Vytažené karty obrátíme a začneme číst.
Karty na sebe musíme nechat zapůsobit, a je dobré věnovat pozornost našemu prvnímu dojmu. Otázky jsou zrcadlem našeho podvědomí a ukážou nám jen to co chceme vidět. Proto nám karty vždycky říkají to, co už "někde hluboko uvnitř" víme. Přesto však - nebo možná právě proto - mohou zprostředkovávat omračující poselství.
Na konec jedno upozornění: Nejsou žádné "dobré" nebo "špatné" karty - maximálně jsou příjemné nebo nepříjemné a jedna závisí na druhé. Všechno má dvě stránky. Bez neštěstí by nebylo štěstí, beze smutku radost, bez pekla ráj. Karta, která se jeví jako zlá, pro nás nemusí znamenat neštěstí, ale třeba vysvobození a úlevu od problému, který nás dlouho trápil. Tarot není jednoznačný.
Je důležité umět se na sebe podívat a akceptovat to, jací skutečně jsme. Vytvořit uspokojující vztahy s druhými lidmi je často nesnadné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama