Only we have to decide, what we shall do with the time which is given do us.

Zdravá výživa

5. března 2006 v 16:12 | Gawaen |  Referátky všeho druhu
S pojmem Zdravá výživa se setkáváme na mnoha místech a z mnoha prostředků jako jsou například časopisy, televize, rádio atd. Je několik hlavních zásad, kterých bychom se měli držet, pokud chceme žít zdravě a aktivně.

Mezi nejdůležitější určitě patří jíst pravidelně a v malých dávkách, nejlépe asi pětkrát denně. Na jídlo si také musíme udělat čas a řádně si ho vychutnat. Hltat a jíst se nevyplácí už jenom kvůli různým civilizačním chorobám. Navíc než dojde informace o sytosti do mozku, uběhne něco kolem deseti minut. Výborné je také rozvrhnout si jídlo na celý den po minimálních 2 hodinových přestávkách. Poslední jídlo bychom měli jíst minimálně 2 hodiny před tím, než půjdeme spát.
Dále se musíme zamyslet nad složením našeho jídelníčku. Nemělo by se nám stát, aby tuky tvořily více než 30 % našeho denního příjmu. Pokusme se z ovoce a zeleniny udělat součást každého jídla, nikoli jenom jeho ozdobu. Zelenina a ovoce obsahuje hodně vlákniny, tudíž máme dříve pocit, že jsme nasycení. Preferujme celozrnné pečivo před tím z bílé mouky a bílá libová masa před červenými tučnými. Snažme se vymazat sladkosti, slané pochutiny a uzeniny z našeho jídelníčku, protože nám většinou víc uškodí než pomůžou.
Tekutiny jsou stejně důležité jako kvalitní potraviny. Denně bychom měli vypít alespoň dva litry denně, nejlépe však neslazené vody, čaje nebo ovocné džusy. Není dobré vypít hodně vody najednou, nevíce půl litru. Pokud si stanovíme správný pitný režim, pak nám ani nepřijde, že tolik vody vypijeme.
Jakmile si na správné zdravé stravovací návyky zvykneme, ušetříme si náš organismus, který bude lépe fungovat. Zdravá výživa nám dále určitě pomůže zvýšit naši obranyschopnost vůči nemocem a okolním vlivům.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jůlie Jůlie | 12. prosince 2007 v 17:59 | Reagovat

Souhlasím ale mohli by jste napsat co tedy máme jíst. Myslím tím nějaký jídelníček.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama