Only we have to decide, what we shall do with the time which is given do us.

Židovství v Jihlavě

5. března 2006 v 15:57 | Gawaen |  Historie
Judaismus, židovské náboženství, které patří spolu s křesťanstvím a islámem mezi tři světové monoteistické soustavy. Je nejstarší, základy již ve 13. stol. př. n. l. v době Mojžíše, jehož předchůdci byli bibličtí praotci. Hlavním rysem judaismu víra v jediného Boha, psaného v biblických textech Starého zákona posvátným tetragramem JHWH (viz též Jahve).

První zmínky o usidlování Židů ve městě a okolí pocházejí ze 13. století. První jihlavská synagoga byla postavena v Židovské ulici kolem poloviny 14. století.
Za Karla IV. nastala v Německu jedna z mnohých vln pronásledování Židů, tehdy kvůli moru a rozšiřovaným pověstem, že to je důsledek otravování studní Židy. Pod záminkou podpory husitů byli Židé v roce 1426 z městě vyhnáni a synagoga nejprve přeměněna na špitál a později na kapli. V první polovině 16. století vyhořela.
Od 17. století začíná průnik Židů do průmyslových činností (mlýny, pivovary), stávají se dodavateli proviantu, potravin. Rok 1782 je rokem tolerančního patentu Josefa II a jím přicházejí dlouho očekávaná a potřebná ulehčení. Židé od této doby mají povinnost vést své úřední záležitosti v zemské řeči, tj. u nás německy.
Další modlitebna byla zřízena až kolem poloviny 19. století v místnosti soukromého domu vedle hotelu Jihlavský dvůr. Vzhledem k velkému přílivu Židů do Jihlavy bylo v dalších letech přikročeno k výstavbě nové velkolepé synagogy. Stalo se tak v místě dnešního tržiště v Benešově ulici. Všechny Židovské obce přispěli na její stavbu a 9.9.1863 se uskutečnilo slavnostní svěcení. Dne 30.3.1939 byla Němci synagoga vypálena a tím v podstatě zanikla Židovská obec v Jihlavě.
Vyvraždění 90 procent českých a moravských Židů nacisty vedlo po válce k zániku většiny židovských obcí. Velkým příkladem je i Jihlava. Počet registrovaných Židů v celé České republice, nepřekračuje 1500 osob, a dále klesá, většina Židů však zůstává stále nepřihlášena. Ještě stále jsou zde Židé, kteří doposud neprojevili potřebu se k svému židovství veřejně hlásit a jejich počet můžeme jen odhadovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama